USD (USDC) Nedir?

BitTurk
USD (USDC) Nedir?

USD (USDC) nedir bu makalemizde açıklıyoruz. USD (USDC) değeri 1:1 temelinde ABD dolarına (USD) sabitlenmiş kripto para birimidir. Dolaşımda yer alan USDC’nin her birimi nakit ve kısa vadeli ABD hazine bonolarının karışımında tutulan 1 dolar ile desteklenmektedir. Kısacası itibari paradan blok zincire çözüm üreten kripto projesi olarak değerlendirilmektedir. Genel hatları ile geleceğin ödeme ve finans dünyasını değiştirmeyi hedeflemektedir. Ek olarak sabit para olma özelliği aynı zamanda piyasalarda görülen oynaklıklara karşı koruma sağlamaktadır. Bu yönleriyle geleceğinin parlak olacağı düşünülmektedir.

USD Coin’in iki kurucu üyesi bulunmaktadır. Kurucular eşler arası ödeme hizmetleri ile dikkat çeken Circle ve piyasa değeri ile ilk sıralarda yer alan Coinbase kripto para borsasıdır. Ek olarak başka kripto girişimlerinin bu komisyona katılımları açık olarak belirlenmiştir. USD Coin (USDC) temelde günlük ödemeler, ticaret ve eşler arası işlemler için kullanılmaktadır. Projenin işlevsel yapısı göz önünde bulundurulduğunda geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu söylemek mümkündür. Piyasalardaki oynaklıklarından kaçınmak, işletmelerin dijital varlık ödemeleri kabul etmesi, merkezi olmayan finans (DeFi) ve oyunlar da dahil olmak üzere bir dizi sektörde aktif olarak kullanılmaktadır.

Avantajları:

  • Şeffaflık konusunda rakiplerinin önündedir.
  • Kullanıcılara 1 USDC çekebilecekleri ve karşılığında 1 ABD doları alma güvencesi vermektedir.
  • Coinbase ve Circle gibi önemli kuruluşlar tarafından piyasaya sürülmüştür.

USD Coin (USDC) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

1. Adım: USDC almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve USDC almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda USDC alım emri verin. 

4. Adım: Alınan USDC’ler sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.