Token Nedir?

BitTurk
Token Nedir?

Bu makalemizde Token Nedir sizlere açıklıyoruz. Blockchain ekosisteminde Token dijital aktarılabilir varlık olarak adlandırılmaktadır. Token; değeri, hizmeti veya ürünü temsil eder. Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda, üç ana token türü vardır. Bunlar hizmet, güvenlik ve hisse senedi belirteçleri olarak 3 gruptur. Hizmet belirteçleri, yazılım, dijital içerik vb. Güvenlik belirteçleri, gerçek hayatta somut varlıkları temsil eder. Hisse senedi jetonları ayrıca şirketin kısmi mülkiyetine karşılık gelir. Mesela bugün, tokenlerin çoğu Ethereum blockchain’de bulunmaktadır. Jetonlar ve jetonlar arasındaki temel fark, jetonların kendi bağımsız blok zincirlerine sahip olmaları ve jetonların mevcut blok zincirleri üzerine inşa edilen kripto para birimleridir.

Token standartları

  • ERC-20: Token’lar arasında en yaygın standart budur. Ethereum blok zincirine ait bir token standardıdır. Neredeyse tüm büyük token’lar ERC-20 uyumludur. ERC-20 kodu, Ethereum üzerinde token oluşturma sürecini basitleştirmiştir. Şu an itibari ile Ethereum blok zincirinde 259,000 ERC-20 token’ı vardır.
  • ERC-223: Bu standart, ERC-20’deki bir takım kusurlar üzerine geliştirildi. ERC-20’nin ERC-223’te ele alınan en önemli kusuru, kullanıcıların uygun bir cüzdan yerine yanlışlıkla bir akıllı sözleşmeye gönderdiklerinde token’larını kaybetmesi. Bu nedenle ERC-223’te bu önleniyor. Ayrıca ERC-223, ERC-20’ye kıyasla esasen transfer konusunda yüzde 50 daha ucuz. Bununla beraber, çoğu Ethereum cüzdanı hala ERC-223 token’ları için destek sunmuyor ve ERC-20 standardı, yaygın olarak benimsenmeye devam ediyor.
  • ERC-721: Bir başka önemli token standardı de ERC-721’dir. Bu standart, Ethereum platformunda non-fungible token’ların oluşturulmasını sağlar. NFT olarak kısaltılan bu token’lar, blok zincirindeki benzersiz varlıkları temsil eder ve adından da anlaşılabileceği gibi birbiriyle değiştirilemez. Bir blok zincirinde doğrulanabilirlik ve sahiplik kanıtı olarak işlev görürler. Günümüzde ağırlıklı olarak oyun alanında kullanılıyorlar. 5000’e yakın ERC-721 sözleşmesi bulunmaktadır. Bunlar arasında en popülerleri Gods Unchained Cards, CryptoKitties ve MyCryptoHeroes’tir. ERC-827’den ERC-1155’e farklı token standartları da vardır. Ancak sadece Ethereum’da da değil, buna benzer token standartları farklı blok zincirlerinde de bulunuyor. Örneğin TRON’da TRC-10 ve TRC-20 gibi token standartları mevcut.

ICO

ICO, İngilizce Initial Coin Offering kelime grubunun kısaltmasıdır. Geleneksel piyasalardaki Initial Public Offering’in (IPO), yani halka arzın benzeridir. Ayrıca ICO, bir Blockchain projesinin fon toplama aracıdır. Ayrıca bu süreçte, projeler token ihraç ederek bunları satar ve projeleri için finansman elde ederler. Yatırımcılar da bu token’ların değerleneceği beklentisi ile projenin ilk aşamasında bunları satın alır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.