Token Hatası Ne Demek?

BitTurk
Token Hatası Ne Demek?

Token hatası ne demek bu makalemizde açıklıyoruz. Token bir platform içerisinde işlemlerin yürütülebilmesi için kullanılan dijital varlıktır. Sahiplik içermektedir. Kullanıcılar arasında transfer edilmektedir. Kripto para sektörü içerisindeki Tether, Chainlink, Uniswap ve benzeri kripto para birimleri de token olarak ifade edilmektedir. Ek olarak her tokenin bir kripto para birimi olduğunu söylemek yanıltıcıdır. Tokenler blockchain ağı üzerinden dijital biçimde transfer edilmektedirler. Ayrıca DeFi (Merkezsiz Finans) sektöründe de çeşitli akıllı kontratlar üzerinden programlanmaktadırlar.

Tokenler farklı amaçlar doğrultusunda üretilmektedirler. Genellikle bir altyapının stabil biçimde çalışması için ortaya çıkarılmaktadırlar. Bitcoin üzerinden örnek vermek mümkündür. Kullanıcıların blok zinciri üzerinde blokları onaylayarak token (yani BTC) elde etmesi tamamen token sistemi ile ilişkilidir. Bazı tokenler ise ağın kalitesini desteklemek için piyasaya sürülmektedirler. Ethereum blok zinciri üzerinde yer alan Reputation isimli token bunlardan biridir. Bu token uygulama servisinin sorunsuz şekilde çalışması için tasarlanmıştır. Binlerce farklı token vardır. Her tokenin kendine ait değeri vardır. 

Token kelime anlamı olarak bir kaynağa erişimi sağlayan araçtır. Bu araç çeşitli nedenlerden ötürü kaynağa erişim sağlayamazsa bu hata olarak kabul edilmektedir. Örneğin Ethereum ağı üzerinde oluşturulmuş bir tokeni transfer ederken yetersiz GAS girildiğinde transfer esnasında token hatası alınmaktadır. Bu hatayı düzeltmek için işlemi daha yüksek GAS tutarı ile tekrar gerçekleştirilmektedir. Sorunun bu şekilde düzelmesi mümkündür. Token alınamadı hatası ile genellikle müşavir uygulamalarında karşılaşılmaktadır. Ayarlar kısmındaki API Key ve API Secret bölümündeki yanlışlıklar düzeltilerek sorun çözülmektedir. Kripto paralarda bulunan tokenlerin alınamaması durumu genellikle yanlış adrese transfer yapıldığında karşımıza çıkmaktadır.

Token Value Nedir?

Token value ise tokenin değerini ifade etmektedir. Bu değer kripto paranın mevcut fiyatının toplam token adeti ile çarpılması sonucu bulunmaktadır. Kripto para borsalarında kullanıcıların biçtikleri değere göre belirlenen token değerleri farklılık göstermektedir. Kripto para borsalarında serbest piyasa koşulları hüküm sürmektedir. Bu nedenle token değerlerinde farklılıklar görülmektedir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.