Serum (SRM) Nedir?

BitTurk
Serum (SRM) Nedir?

Serum (SRM) nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Serum (SRM) Solana’ya dayalıdır. Merkezi olmayan ekosistemdir. Ana odak noktası birlikte çalışmaktır. Ekosisteminin ise en önemli özelliği merkeziyetçiliktir. Ek olarak Serum KYC prosedüründen geçmeden kripto tokeninin başkasıyla değiştirilmesine imkan vermektedir. Kullanımı kolaydır. Protokolün yerel kripto para birimi SRM’dir. Solana üzerine inşa edilen ilk büyük projelerdendir. Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri ile birlikte çalışmaktadır. 

Serum projesinin DEX’i geleneksel takas sistemini kullanmaktadır. Ek olarak kullanıcıların istedikleri ticaret çiftlerini eklemelerine olanak tanımaktadır. Tümü USDT ya da USDC’ye karşı işlem gören ortalama 30 farklı kripto para birimi piyasasına sahiptir. Herkesin Serum DEX’in üzerinde kendi DEX’ini oluşturma imkanı vardır. Serum Academy’de belirtilen talimatları kullanarak ek ticaret çiftlerini desteklemek mümkündür.

Projenin geliştiricisi Serum Vakfı’dır. Proje matematik ve bilgisayar bilimleri mezunu Sam Bankman-Fried tarafından Ağustos 2020’de kurulmuştur. Ek olarak Bankman-Fried başarılı kripto para ticaret şirketi Alameda Research’ün (2017) ve popüler kripto türevleri borsası FTX’in (2019) de kurucusudur. FTX meslektaşlarıyla birlikte DEX’in özerk olduğu bir DeFi protokolü olarak Serum’u piyasaya sürmüştür. Proje pek çok merkezi borsa tarafından desteklenmektedir. Merkeziyetsiz sistemi benimseyen SRM’nin arkasında devlet desteği yoktur. SRM’nin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. 

Avantajları:

  • Chainlink (LINK) başta olmak üzere DEX’i için fiyatlandırma kahinleri sağlayan pek çok işbirliği yapmıştır.
  • Serum projesinin danışmanları arasında Compound Labs’ın kurucusu Robert Leshner, TomoChain’in kurucusu ve CEO’su Long Vuong gibi sektörün öne çıkan isimleri yer almaktadır.
  • Stake edilmektedir. 
  • Yatırımcılara pasif gelir elde etme imkanı sunmaktadır.
  • Sam Bankman-Fried gibi DeFi dünyasının önde gelen isimlerinin imzasını taşımaktadır.
  • Serum Academy’de belirtilen talimatlarla çok sayıda kripto para çiftinde alım satım işlemi yapılmaktadır.
  • Güvenilirdir.
  • Staking SRM Serum DEX için doğrulayıcı düğümü çalıştırmaktadır.

SRM Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

1. Adım: SRM almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve SRM almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda SRM alım emri verin. 

4. Adım: Alınan SRM’ler sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.