NFT Nedir?

BitTurk
NFT Nedir?

NFT nedir bu makalemizde açıklıyoruz. NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir. Sanat eserleri, gayrimenkuller, müzik ve benzeri dijital varlıklar ya da nesnelerin dijital ortamlardaki karşılığını ifade etmektedir. Temsil ettiği varlığın mülkiyetini ispat eden benzersiz tanımlayıcıdır. Müzik, film ya da benzer sanat eserlerinin taklit edilmesini zorlaştırmaktadır. Blockchain teknolojisinden yararlanarak varlığın değiştirilemez ve kopyalanamaz şekilde dijital versiyonunun yaratılmasını sağlamaktadır.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT’ler Bitcoin ve Ethereum benzeri kripto para birimleri gibi takas edilmemektedir. Diğer kripto para birimlerinin aksine kopyalanmasını ve değiştirilmesini önleyen kodlama yolu ile oluşturulmaktadırlar. Koleksiyonerliği bir üst seviyeye taşıyan NFT teknolojisi sadece tek bir orijinal eserin bulunması amaçlamaktadır. NFT’nin ne işe yaradığını basit bir örnek ile anlatmak gerekirse Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu ya da Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosunu ele alalım. Bu tabloların birer adet orijinal parçaları bulunsa da dünya üzerinde sayısız kopyası vardır.

Konvansiyonel sanat koleksiyonculuğu için güvenilir olmayan bu sorun NFT ile ele alındığında ise dijital eserlerin sadece orijinalliği değil kopyalarının oluşturulamaması da garanti altına almaktadır. Kodlama yolu ile orijinal parçaya atanan mülkiyet yardımı ile koleksiyonerler herhangi bir kopyası bulunmayan eşsiz dijital eserlere sahip olma fırsatı yakalamaktadırlar. İşlev olarak karmaşık gibi görünse de NFT üretmek sanılanın aksine kolaydır. Kendi NFT’sini yaratmak isteyen sanatçı önce NFT destekleyen blok zincirine kayıt olmalıdır. Daha sonra cüzdanının bağlantısını tamamlamalıdır. Böylelikle NFT’ye çevirmek istediği resim ya da dosya yükleme izni veren platforma üyelik oluşturarak üretim sürecini tamamlamalıdır.

NFT Süreci

İmalat sürecini detaylandırmak gerekirse NFT değerine sahip olacağını düşündüğünüz bir eseri NFT’ye dönüştürmek için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır…

 1. Eser Seçimi: NFT’inin temsil edeceği varlığın ne olduğuna karar verilmelidir. NFT’ye dönüştürmek için ister dijital ister gerçek dünyadaki sanat eserlerinin seçilmesi mümkündür.
 2. Kullanılacak Blockchain Seçimi: Geçmiş tarihlerde sadece Ethereum blockchaini NFT desteği verirken günümüzde alternatifler daha fazladır. Bugün NFT uyumlu blockchainler arasında Ethereum ile birlikte Binance Smart Chain, Tron, Polkadot, Tezos, Solana vb. blok zincirleri bulunmaktadır.
 3. Cüzdan Seçimi: Üretilen NFT’yi kullanmak için cüzdana ihtiyaç vardır. Cüzdan için tercih edilen blockchaine göre seçim yapılması gerekmektedir. Ethereum blok zinciri tercih edildiyse seçilmesi gereken cüzdan Ethereum uyumlu olmalıdır.
 4. Platform Seçimi: NFT’lerin çıkartılırken kullanım amacı ile uyumlu platformların seçilmesi gerekmektedir. Platformların NFT’ye dönüştürülmek istenen varlığın dosya ile yüklenecek olması halinde bunu desteklemesi beklenmektedir. 
 5. Dosyanızı Platforma Yükleyin: Platforma ses ya da resim gibi NFT’ye dönüştürülecek dosya yüklenerek işlem sonuçlandırılmaktadır.

Avantajları:

 • Mülkiyet hakları önemlidir.
 • Eserlerin orijinalliği garanti edilmektedir.
 • Spor, oyun ve sanat alanı için ekstra bütçe sağlanmaktadır. 
 • Değer artışı ile yatırımcısına kazanç sunmaktadır.
 • Koleksiyonerliği bir üst seviyeye taşımaktadır.
 • Kripto para birimlerine karşı mesafeli olan büyük bir kesimi blockchain teknolojisine alıştırmaktadır.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.