Mum Grafikleri Nasıl Okunur?

BitTurk
Mum Grafikleri Nasıl Okunur?

Mum grafikleri nasıl okunur bu makalemizde açıklıyoruz. Mum grafiği, fiyat yapısını kontrol ederken en sık kullanılan teknik araçlardan biridir. Yüzyıllar boyunca yatırımcılar ve tüccarlar, fiyat hareketlerini belirlemek için bunları kullandılar. Mum grafikleri nasıl okunur sorusunun cevabına gelince, yatırımcılar, grafikte kendi ilgi alanları için çeşitli Mum kalıpları kullanabilirler. Bu modeller günlük pozisyonlar, değişken pozisyonlar ve hatta uzun vadeli pozisyonlar ticareti yapmak için kullanılabilir. Bazı Mum kalıpları, alıcılar ve satıcılar arasındaki denge hakkında bilgi sağlarken, diğerleri geri dönüşleri, devamı veya kararsızlığı gösterebilir. Mum formasyonunun kendisinin bir al veya sat sinyali olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bunun yerine, piyasayı gözlemlemenin bir yolu, yaklaşan fırsatların potansiyel bir göstergesidir.

Mum Grafikleri Nasıl Okunur

Mumların iki kısmı vardır:  Gövde (Body) ve Kuyruk/gölge (Shadow)
Mum gövdesi bir sütun mum gibi görünmektedir. Kuyruk da mumun fitili gibi görünmektedir. Kuyruk, gövdenin her iki yönünde, yukarı veya aşağı – bazen her iki uca da uzanabilmektedir.

Yeşil bir mum çubuğu, borsa kapanış fiyatının açılış fiyatından yüksek olduğunu size bildirir. Kırmızı mumlar kapanış fiyatının açılış fiyatından düşük olduğunu göstermektedir. Mum gövdesinin altında, açılış veya kapanış fiyatını da bulabilirsiniz.

Mum Grafikleri Nasıl Okunur, Türleri Nelerdir?

Bu grafik türleri ayı piyasası ve boğa piyasası sırasında ayrı ayrı incelenmeli ve incelenmelidir. Çünkü bu iki süreç farklı kalıplar oluşturmuştur ve trend bu kalıplara göre belirlenir.

Boğa Formasyonları

Her zaman yükselişi temsil eder ve yeşil bir özelliğe sahiptir.

Boğa piyasası formasyonunda bilinmesi gereken mum çeşitleri şu şekildedir;

Çekiç Modeli

Bu model, bir trendin altında veya bir düşüş sırasında oluşur. Mumun ana gövdesi çok kısa olduğu için açıkça görüntülenmektedir. Ancak ana kısım çok uzundur. Çekiç modeli, satıcıların belirli bir zaman dilimi içinde fiyatları aşağı çektiklerini gösterse de, alıcıların daha hevesli olması nedeniyle fiyatları artırmaya çalıştıklarını gösterir. Her çekiç şeklinde mum formasyonu oluşması durumunda fiyatların yukarı yönlü olarak hareket edeceği sonucuna çıkarılamaz. Çekiç formasyonunun trend dönüşü işlem hacmine bağlı olarak onaylanmaktadır. İşlem hacmi eğer ki bu dönüşü onaylıyorsa oluşan çekiç formasyonu fiyatın yükseleceğinin sinyalini vermektedir.

Ters Çekiç Modeli

Bu formasyon çekiç grafiğinin diğer varyasyonudur ve çekiç formasyonunun aksine bu formasyonun gövdesinin üzerinde kuyruk bulunmaktadır. Piyasalarda düşüş eğilimi görülmesi durumunda piyasanın yüksek fiyatları test ettiğini daha sonra satıcıların baskın olduğu durumu özetlenebilir. Ayrıca yatırımcıların piyasada daha yüksek fiyatları test ettiğini ve daha fazla yükselen fiyat arayışı içerisinde olduğunu görebiliriz. Ama garanti olarak bu sonuca ulaşamayız. Bu duruma ek olarak da fiyatlarda geri dönüşün erken bir göstergesi de denebilir. Bu formasyon, fiyatın yoğun alım işlemleri ile yükseldiğini ve sonrasında da açılış fiyatının altına inmeyecek şekilde fiyatın satış işlemleri ile gerilediğini göstermektedir.

Sabah Yıldızı

Bu formasyon yeni yatırımlarınız veya kısa vadeli işlemleriniz için büyük bir umut ışığı olabilmektedir. Bu modelde 3 adet mum çubuğu bulunmaktadır. Birinci mum kırmızı, uzun, ikinci mum kısa gövdeli, üçüncü mum da kısa yeşil gövdeye sahiptir. İkinci mum rengi grafiklere göre değişiklik göstermektedir. Her iki renk de formasyonun oluşması için uyumludur.

Ayı Formasyonları

Bu formasyonlarında oluşan mum çubukları her zaman düşüşü temsil etmektedir. Kırmızı renk olma özelliğine sahiptir. Ayı formasyonlarında bilinmesi gereken mum tipleri ise şu şekildedir;

Yutan Ayı

Genellikle yükseliş trendinin zirvesinde ya da düşüş sırasında fiyatlarda, düzeltme olduğu zaman görülmektedir. Bu formasyonun gerçekleştiğini ancak 2 mum ile teyit etmek mümkündür. Birinci mum uzun gövde ve küçük kuyruklara sahiptir. İkinci mum ise tüm mumları içerisine alacak şekilde ilk mumun gövdesini kaplamaktadır. İkinci mum oluşan kazanç fırsatlarını tersine çevirme gücüne sahiptir. Trend dönüşü yaşanacağının da onaylayıcısı olarak kullanılmaktadır.

Akşam Yıldızı

Bu formasyon, sabah yıldızı formasyonunun tam zıttı şekilde gerçekleşmektedir. Fakat bu formasyonda 3 adet mum çubuğu bulunmaktadır. Birinci mum çubuğu en yüksek seviyelere yaklaşan mum olma özelliğine sahiptir. İkinci mum çubuğu küçük gövdeye sahiptir ve ilk mum çubuğunun biraz üzerine uzanmaktadır. Son mum çubuğu, ilk mum çubuğunun gövdesinin ortasından biraz yukarı, ikinci mum çubuğunun da biraz altında doğru hareket etmektedir.

Temel Mum Formasyonları

Doji

Mum grafikleri hakkında araştırma yapmaya başladığınız zaman sık olarak karşılaşacağınız diğer mum formasyonu ise Doji’dir. Doji, özel bir mum formasyonu olarak bilinmektedir. Bu formasyon ile oluşan çubuklar açılış ve kapanış fiyatlarının hemen hemen eşit olduğunu göstermektedir. Doji mum çubuğu, uzun bir artı işareti gibi görünmektedir. Bu mum çubuğu genellikle teknik analiz yapıldığı zaman kararsızlık olarak değerlendirilebilmektedir. Ayrıca, bu mum çubukları ters trend işareti olarak da kullanılmaktadır. Trend yönünün net bir şekilde belli olmadığı durumlarda Doji mum çubukları trendin hangi yöne doğru değişmek üzere olduğunu belirtir. Fakat bu her zaman doğru bir sinyal değildir.

Bu tip formasyon satış baskısının azaldığını göstermektedir. Üçüncü mum ile satın alma eğiliminde artış olduğu gözlemlenmektedir.

Coin almak için BitTurk.com‘a üye olunuz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.