Mina Nedir? MINA AL

BitTurk
Mina Nedir?  MINA AL

Mina nedir MINA alımını makalemizde açıklıyoruz. Özlü blok zinciri olarak adlandırılan Mina coin DApp’leri verimli çalıştırmak ve hesaplama gereksinimlerini azaltmak için oluşturulmuş bir coindir. Kullanımdaki boyutunun büyüklüğüne rağmen boyutu sabitlenecek şekilde tasarlanmış olan Mina, globalde en hafif blok zinciri olarakta tanımlanmaktadır. Ayrıca, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik açısından dengeli kalır. Proje, Ekim 2020’de Coda Protocol’den Mina’ya değiştirilmiştir.

Mina, ağının toplam boyutu 22 KB kadardır. Bitcoin’in ile karşılaştırıldığında kapladığı alan güncel olarak 350 GB’a ulaşmıştır. Mina’nın bu şekilde az yer kaplamasının nedeni, zk-SNARKs isimli kriptografik kanıt yöntemiyle çalışıyor olmasıdır. Mina ağı üzerinde yeni bir blok üretildiğinde SNARK kanıtı üretilen yeni blokların onaylanmasını sağlamaktadır. Ancak temelinde proof-of-stake yani işlem kanıtı algoritması kullanmaktadır.

MINA, kripto para dünyasında birden fazla problem için çözüm fikrileri ve farklılıklar sunar. Mina coinin sunduklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Blok zincirleri ağıdır. Kullanıcılar ve geliştiriciler, aracılar olmadığında direkt blok zincirlerine ulaşmakta zorlanmaktadır. İlk etapta bu durum blok zincirinin amacından vazgeçmektedir. Sorunu çözmek için Mina uygundur. Mina protokolü hafiftir dolayısıyla sabit bir 22kb boyutundadır. Geliştiriciler ve kullanıcılar Mina’ya hızlı ve doğrudan bir şekilde doğrulayabilir ve erişebilir. Bu nedenle Mina en çok güvenilir blok zincirlerinden birisidir. 
  • Blok zincirleri internetin geri kalanıyla etkileşime girmemektedir. Dünya’nın bildiği blok zinciri uygulamaları için sınırları dışarısında kaldığı, faydalarını ve kapsamlarını sınırlandırdığı anlamına gelmektedir. Mina, bu sorunu çözüm sağlamak için herhangi bir web sitesiyle özel olarak etkileşime girmektedir. Gizlilik ilkesinden taviz vermeden çalışma ve yaşama biçimini değiştirmek için karar alma ve bilgi işlem süreçlerinde herkes gerçek dünya verilerini kullanabilecektir.
  • Kuvvetli oyuncular, kullanıcı datalarını talep eder. Kullanıcılar, modern dünyaya katılım karşılığında datalarını teslim etmek için daha fazla kontrol ve alternatifler elde eder. Buna çözüm sağlamak için Mina, kullanıcıların datalarını kontrol altına almıştır. 

MINA Nasıl Satın Alınır?

Mina satın almak için BitTurk’e kayıt olun. Ardından banka hesabınızdan, BitTurk’e Türk Lirası gönderin.

BitTurk’te Mina alım işlemleri yapabilirsiniz. Gerekirse BitTurk hesabınıza kendi adınıza ait banka hesabınızdan Havale ve ya EFT ile TL yatırabilirsiniz.

Ayrıca BitTurk‘te düşük komisyon oranları ile Mina ticareti yapabilirsiniz.

MINA alt yapısı gereği bankalardan farklı çalışır. Kullanıcılar ayrıca MINA ile bankalara ihtiyaç duymadan birçok finansal işlemi yapabilmektedir.

MINA Coinlerden satın almak için BitTurk.com‘a üye olun.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.