Kripto Para nedir? Kripto Para nasıl alınır ve de satılır?

BitTurk
Kripto Para nedir? Kripto Para nasıl alınır ve de satılır?

Kripto para birimi nedir diye soracak olursanız, dijital bir varlık, sanal bir unsurdur. Çalışma yöntemi, nakit değişim araçlarına alternatif olarak tasarlanmıştır. Kripto paralar, kriptografi, takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli bir şekilde yürütmek için kullanılıyor. Ayrıca fiziksel karşılığı yoktur. İlk başlarda banka ve kredi kartlarıyla harcanan, aktarılan para da sanal para birimiydi. İşlemlerle sadece sistem verileri değiştirildi.

Kripto Para nasıl ortaya çıktı?

Kripto para nedir sorusunun cevabından sonra nasıl ortaya çıktığı da merak konusu. 2009 yılında, Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin, ilk merkezi olmayan kripto para birimiydi. O zamandan beri birçok farklı kripto para birimi ortaya çıktı. Uzmanlar, kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde 1-2 trilyon ABD dolarına ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Kripto Para üretim süreci

Kripto para, kullanıcı ihtiyaçlarına göre oluşturulan bir modele dayanmaktadır. Belirli bir hükümet-merkezi kurumla ilgisi olmayan kripto paranın üretim kısıtlamaları vardır. Üretim süreci, kripto para birimi madenciliği adı verilen bir teknikle yapılır. Kripto para madenciliği bir tür bilgi teknolojisi yönetimidir ve tüm kullanıcılar birbirini tanır. Madencilerin araziyi kazması ve korunan alana ulaşması gibi, yani crito madencileri araziyi kazarken bilgileri işler. Kesinlikle bu bilgiyi daha iyi işlemek için daha güçlü bir sisteme, daha yüksek işlem gücüne ihtiyaç vardır.

Kripto Paralar güvenli midir?

Kripto para biriminin temelde güvenlidir. Karşılaştıkları en büyük risk, örneğin bilgisayarların çökmesidir.

Fiziksel bilgisayarlardaki madenler (kripto para birimi) sanal cüzdana aktarılmazsa, kaybolacaklardır. Mesela farklı bir tehdit unsuru ise hacklenmektir. Sonuç olarak Kripto para güvenliğinin temeli, “blok zinciri” adı verilen bir teknolojiye dayanmaktadır.

Blockchain nedir?

Bitcoin‘in en çok bilinen blok zinciri, verilerin olduğu her yerde kullanılabilen teknolojidir. Ayrıca sağlık sektöründeki hastalar için minimum tıbbi bilgi de taşıyabilirler. Sistem bloklar halinde kullanıldığı ve dağıtıldığı için izlenemez. En önemlisi siz karşı tarafa ulaşana ve şifre eşleşene ve bu bilgiler sızdırılana kadar hiç kimse bilgilerinize erişemez.

Kripto Para Nasıl alınır – satılır?

Kripto para birimi satın almanın en yaygın yolu, bir kripto para birimi ticaret platformu kullanmaktır. İtibari para yatırarak ve kripto para birimleri arasında alıp satarak kripto para kazanabilirsiniz. Ticaret platformuna ek bilgi olarak, kripto para birimi olan arkadaşlarınızdan, kendi cüzdanınıza aktarmalarını da isteyebilirsiniz. Yani doğrudan cüzdanlar arasında aktarıldığı için kısa sürede kullanılabilir. Bu arada madencilik yoluyla da elde edilebilir ve bu işlem, güçlü bilgisayar donanımı gerektirir. Kısaca özetlemek gerekirse donanımınız karmaşık matematiksel işlemleri çözer ve karşılığında bir miktar kripto para kazanırsınız. Bu yöntem sonuç olarak Bitcoin üretme yöntemidir.

Kripto Para satın almak için BitTurk.com’a üye olunuz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.