Kripto Para Cüzdanı (Wallet) Nedir?

BitTurk
Kripto Para Cüzdanı (Wallet) Nedir?

Kripto Para Cüzdanı (Wallet) nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Kripto Para Cüzdanı (Wallet) blockchain ağı ile etkileşim kurmaya yardımcı olan dijital araçtır. Farklı türlerde üç grup cüzdan vardır. Bunlar yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar olarak bilinmektedirler. Çalışma mekanizmalarına bağlı olarak sıcak ya da soğuk cüzdan olarak isimlendirilmektedirler. Temelde hepsi kripto para birimlerinin diğer cüzdan sahiplerine gönderilmesi ve özel anahtar kod altında saklanması için kullanılmaktadırlar.

Kripto para cüzdanı blockchain üzerinde yapılan kripto para transferleri için ihtiyaç duyulan dijital araçtır. Cüzdanlara ait özel ve açık anahtar kodlar olmadan teorik olarak kripto para birimleri ile transfer işlemleri yapılmamaktadır. Kripto para cüzdanları içinde fiziki olarak BTC ya da ETH saklanmaz. Paraların miktarını yani bakiyelerini saklayan ve bu miktarı görüntülemeye, takip etmeye imkan sunulmaktadır.

Wallet Çeşitleri Neler?

 • Yazılım Cüzdanlar: Yazılım cüzdanlar sıcak cüzdan grubuna girmektedir. İnternet bağlantısı üzerinden kullanılan cüzdanlardandır. Kendi içlerinde web, masaüstü ve mobil olarak üçe ayrılmaktadırlar. 
 • Web Cüzdanları: Web cüzdanları bilgisayara indirmek ve yüklemek zorunda kalmadan kripto para birimi miktarını görüntülemeye imkan sunmaktadır. Ek olarak bu cüzdanlara kripto para borsası cüzdanları denilmektedir. Bir kripto para borsası platformunda hesap açıldığı zaman aynı anda oluşturulan cüzdan tipi web cüzdandır. İnternet bağlantısına paralel olarak çalışmaktadır.
 • Masaüstü Cüzdan: Bilgisayar masaüstü ekranına indirilen ve bu alandan kripto para birimi bakiyesini görmeye imkan sunan cüzdandır. Bu cüzdanlar web cüzdandan farklıdır. Özel anahtar şifreyi ve fon kontrolünü tamamen sahibine vermektedirler. Masaüstü bir cüzdan yaratıldığında “wallet.dat” adlı bir dosya bilgisayarın sabit diskinde kaydedilmektedir. Bu dosya ise kripto para adresine erişmek için ilgili özel şifreyi ve parola bilgilerini içermektedir. Bu şifre ile kişi transfer işlemleri yaparken kripto paralar ise güven altına alınmaktadır.
 • Mobil Cüzdan: Mobil cüzdanlar masaüstü cüzdanlar ile benzer şekilde çalışmaktadırlar. Bu cüzdanlar QR kod ile kripto para birimi göndermeye yaramaktadırlar. İnternet üzerinden mobil uyumlu olduğu belirtilerek paylaşılan kripto para cüzdan çeşitlerini akıllı telefonlara indirmek mümkündür. Tercih edilen ödemeler ya da transferler aynı mobil bankacılık işlemlerinde olduğu gibi kripto para birimi kullanılarak yapılmaktadır.
 • Donanım Cüzdan: Donanım cüzdan tüm cüzdan tiplerinden farklıdır. Fiziki forma sahiptir. Soğuk cüzdan sınıfına girmektedir. Kişiye özel anahtar kodu verirken yanında ek PIN kodu tanımlama imkanı sunmaktadır. Böylelikle fiziki cüzdanın kaybolması halinde başkası kripto para miktarına erişim sağlayamaz. Bakiye kontrolü ise donanım cüzdan ile akıllı cihazlar arasından bağlantı sağlanarak gerçekleşmektedir.

Avantajları:

 • Kripto para borsalarından kazanılan kripto para birimlerini güven altında saklamaktadır.
 • Çeşitlerine bağlı akıllı cep telefonlarına indirilerek her an kripto para transferi yapma imkanı sunmaktadırlar.
 • Masaüstü cüzdanlar sayesinde kripto para yatırımlarının yaptığı bilgisayar ekranında aynı anda bakiye takibi yapılmaktadır.
 • Kripto para cüzdanları arayüzlerinde bakiye harici kripto para piyasasına ilişkin grafikleri ya da son fiyat hareketlerini görüntülemek mümkündür. 
 • Sahip oldukları genel ya da herkese açık şifreleri dünyanın başka yerindeki cüzdana dakikalar içinde göndermektedirler.
 • QR kod ile hızlı gönderim avantajı sunmaktadırlar.
 • Birden fazla kripto para birimini aynı anda saklamak mümkündür.
 • Yatırımcıya çeşitli yazılım destekleri sunmaktadırlar. 

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.