Insight Protocol (INX) Nedir?

BitTurk
Insight Protocol (INX) Nedir?

Insight Protocol nedir sorusunu bu makalemizde yanıtlıyoruz. Insight Protocol, dijital içerik üretimi ve tüketimi için blok zinciri tabanlı bir çözüm arayan kripto para projesidir. 2000’li yıllarda internetin yaygınlaşması ile dijital dünyada birçok tekel ortaya çıkmıştır. Google ve Facebook gibi bu tekeller, içerik üreticilerine hak ettiklerinden daha düşük ücretler sunmaktadır. İçerikler sayesinde reklamcıları çeken platformlar, üreticilere toplam kazançtan çok küçük bir pay vererek interneti adaletsiz bir yer haline getirmiştir. Insight Protocol bu problemi çözmek için blok zinciri ve Ethereum tabanlı bir merkeziyetsiz uygulamayı (dApp) kullanır.

Proje, içerik üreticilerine daha adil bir gelir sistemi inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bunun için platforma özel bir ödül mekanizması geliştirmiştir. Ödül mekanizması temelde INX isimli bir kripto para birimi ile çalışır. Bu kripto para, aynı zamanda Insight Protocol’ün yerel varlığıdır. Yani platforma güç sağlamak üzere oluşturulmuştur. İçerik üreticileri, platform içerisinde kendi içeriklerini üreterek kullanıcılara sunar. Kullanıcılar, bu içerikleri tüketerek üreticiye INX ile bağış yapabilir. Bununla birlikte platform, içeriğe erişim ve beğenilme sayısı gibi metriklere göre de üreticileri ödüllendirir. Bu arada platform, teknolojik gelişmeden ziyade kullanıcı deneyimine odaklanmaktadır. Bu nedenle, son derece basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Insight Protocol, BlockInsight isimli bir merkeziyetsiz uygulama aracılığıyla üreticilere küratörlük yapar. Bu dApp, içerik üreticilerini ve genel kullanıcılarının dengeli bir şekilde ekosistem içerisinde var olmasını sağlar. Ekosistemdeki içerik ve kullanıcı dengesi, blok zinciri projesinin gelişmesine olanak tanır. Ayrıca, platformun sadece para kazanmak için gereksiz bilgiler yayınlayan kullanıcılardan korunmasını sağlar. Insight Protocol’ün amacı, kullanıcıların temelde kullanıcıların içerik üretmesi değildir. Bunun yerine, piyasadan yüksek kaliteli bilgi toplamak, tüketmek ve rafine edilen bilgilerin kullanımıyla ödül sağlayan bir ücret yönetişimi kurmaktır. Platform içerisindeki ödüllendirme sistemi INX token ile sağlanmaktadır. INX ile alınan ödüller, borsalar üzerinden nakite çevrilebilmektedir.

Insight Protocol (INX) Nasıl ve Nereden Alınır?

1. Adım: INX almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve INX almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda Insight Protocol alım emri verin. 

4. Adım: Alınan INX’ler sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.