Hive Dollar (HBD) Nedir?

BitTurk
Hive Dollar (HBD) Nedir?

Hive Dollar (HBD) nedir sorusunu bu makalede yanıtlıyoruz. Hive Dollar, Hive ekosistemindeki bir kripto para birimlerinden biridir. Bu kripto para, temelde bir stablecoin varlığıdır. Stablecoin’ler dolar ve lira gibi fiat para birimlerine endeksli kripto para birimlerini ifade eder. Buna göre Hive Dollar, ABD dolarının değerini 1:1 oranında takip eden bir stablecoin’dir. Dolara sabitliğine ek olarak HBD, Hive ekosisteminin yerel kripto para birimi olan HIVE ile de bağlantılıdır. Örneğin, 10 HBD sahibi bir kullanıcı, varlıklarını 10 ABD dolarına tekabül eden miktarda HIVE coin’e dönüştürebilmektedir.

Hive ekosistemi, 2020’de ortaya çıkan ve DPoS konsensüs mekanizması ile çalışan bir blok zinciridir. Bu, temelde merkeziyetsiz bir bilgi paylaşım ağı olarak hizmet eder. Buna göre ekosistem içerisinde birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar içerik üreticilerini ve yazılım geliştiricileri ödüllendirirken, kullanıcılara yüksek ölçeklenebilirlik gibi bazı avantajlar sağlar. Platform, çok miktarda içeriği depolar. Böylece, içerik oluşturucuların zamana dayalı para kazanmasına olanak tanır. Ekosistem içerisinde oyunlar, sosyal medya platformları, oylama sistemleri ve kimlik yönetimi gibi çeşitli ürün ve özellikler bulunur. HIVE bu ekosistemin yerel kripto para birimidir.

Hive Dollar ise, bu ekosistemin doları gibidir. Buna göre birçok yatırımcı Hive Dollar ile kripto para birimlerinin doğasındaki yüksek oynaklıktan korunmaktadır. Stablecoin’ler, değerleri fiat para birimlerine endeksli olduğu için son derece güvenlidir. Oynaklık ve risk bu tür dijital varlıklarda minimum düzeydedir. Hive Dollar bunları sunmasının yanı sıra çeşitli DeFi özelliklerine de sahiptir. Örneğin HBD coin, stake edilebilmektedir. Kripto paralarını Hive ekosistemine belirli bir vade ile kilitleyen kullanıcılar %20’ye varan oranlarda ek token ödülleri kazanabilmektedir. Kullanıcıların HBD’yi HIVE ile istediği zaman dönüştürebilmesi ve stablecoin’i DeFi amaçları için kullanabilmesi, kripto para biriminin popülerleşmesini sağlamıştır. Ancak HBD, değeri dolara sabit olduğu için ortalama bir kripto para birimi gibi yüksek kâr olanağı tanımaz.

Hive Dollar Nasıl ve Nereden Alınır?

1. Adım: HBD almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve HBD almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda Hive Dollar alım emri verin. 

4. Adım: Alınan HBD’ler sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.