Hiperenflasyon Nedir

BitTurk
Hiperenflasyon Nedir

Bu makalemizde sizlere Hiperenflasyon nedir açıklıyoruz. Hiperenflasyon terimi fiyatların ani olarak çok hızlı bir şekilde yükselmesi anlamına gelmektedir. Para birimi istikrarsızlığı ve hiperenflasyon, birçok ülkeyi ekonomik kargaşaya sürükleyen küresel bir pandemi patlak verene kadar gerçekçi görünmüyordu. Hiperenflasyon nedir sorusunun cevabına gelince fiyatlar belirli bir süre boyunca ayda % 50’den fazla arttığında ortaya çıkar. Pek çok ekonomist, salgının sona ermesinin, şu anda %438 (süper) enflasyonla karşı karşıya olan başka bir Venezuela’nın doğuşu anlamına gelip gelmediğini merak etmeye başladı.

Hiperenflasyon Çin, Almanya, Rusya, Macaristan ve Arjantin gibi ülkelerde tarih boyunca birçok kez meydana gelmiştir.

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Enflasyon riskinin üstesinden gelebilecek sınırlı Bitcoin arzı, birçok insanı rahat hissettirdi. Ancak bu anlatı gelişmeye devam ediyor. Ethereum gibi altcoinler de potansiyel deflasyonist varlıklar haline gelebilmektedir. Örneğin, katı bir arz sınırı olmasa bile, Ethereum, kripto para birimini dolaşımdan kaldıracak. Bitcoin gibi başka bir potansiyel riskten koruma haline getirecek bir ücret yakma işlevine sahip olabilmektedir. Amerikalı yayıncı Max Keizer ayrıca enflasyonun ve Bitcoin fiyatının ilişkili olduğuna inanmaktadır.

Hiperenflasyon Neden Olur

Hiperenflasyonun ana nedeni kontrolsüz para basımı yani parasal genişlemedir. Merkez bankası bir ülkede bağımsız olarak faaliyet gösteremiyorsa, o ülkenin hükümetinin döviz işlemlerinde ve para politikasında söz hakkı vardır. Ülke memur maaşlarını ödeyemiyorsa ve bütçe açığı çok büyükse para basma kararı alabilmektedir. Bu, enflasyonda aşırı bir artışa yol açar, bu da hiperenflasyona yol açar. Ayrıca çeşitli ülkelerdeki siyasi olayların neden olduğu olumsuz gelişmeler de hiperenflasyona yol açabilmektedir.

Investment information, comments and recommendations contained herein are not included in the scope of investment advisory. Therefore, making an investment decision based solely on the information and comments contained herein may not produce results that are in line with your expectations.