Gas Ücreti Nedir?

BitTurk
Gas Ücreti Nedir?

Gas ücreti nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Gas,Ethereum içinde belirli işlem ve operasyonları yönetmek için gerekli olan çabayı hesaplayan birim olarak ifade edilmektedir. Akıllı sözleşmelerin çoğu Soladity kullanımı ile kodlanmıştır. Soladity içindeki her kod satırının yürütülmesi için belirli miktarda gas gerekmektedir. Her işlem için minimum 21.00 gas gerekmektedir. Fakat sayıların yükselerek değişkenlik gösterme ihtimali vardır. Tercih edilen işleme dair gerekli gas adedine göre işlemin gas ücretinin ne kadar olduğu hesaplanmaktadır. 

Gas ve gas ücreti birbirlerinden ayrılamaz iki kavramdır. Biri madencinin işlem onayı için verdiği çabayı ifade ederken diğeri onun maddi karşılığını ifade etmektedir. Gas ücretleri göndericiler tarafından belirlenmektedir. Madenciler için uygunsa işlemler ilerlemektedirler. ETH ağının yoğun olduğu dönemlerde madenciler yüksek gas yazılan işlemleri diğerlerinden önce onaylamaktadırlar. Ethereum gas limiti ise işlem göndericisinin yani ETH yatırımcısının ödemek istediği maksimum gas miktarıdır. Ethereum’da işlem yapmak için öncelikle madenciler için gas limiti belirlemek gerekmektedir. Bu işlemde ödemeye katlanılan ve işlem öncesinde tanımlaması yapılan maksimum ücret limit olarak ifade edilmektedir.

ETH gas sistemi ağda teşvik sağlamak amacıyla vardır. Ek olarak Ethereum ağı ile ilişkili çok sayıda madenci bulunmaktadır. Fazla madenci sayısı ise daha fazla karmaşa ve daha hızlı bir sistem anlamına gelmektedir. Gas hem madenciye kazanç sağlar hem de teşvik yaratarak sistemi düzenlemektedir. Ethereum’un başarılı olması için sisteme daha fazla madenciyi çekmesi ve ağı cazip hale getirmesi gerekmektedir. Madencilere para kazandıracak iki farklı yol sunmaktadır. Blok madencilerine blok ödüllerini ve geçici diktatörlükler vermektedir. Madenciler bloklar için işlem yapmak ile yükümlüyken hesaplama güçlerini kullanarak işlemi onaylamaktadırlar. Gas sistemi ise bu güce belirli bir maddi karşılık yüklemektedir. Böylelikle madencinin ücret talep edebilmesini sağlamaktadır. Bu noktada teşvik sağlamaktadır.

Gas Ücreti Neye Göre Değişir?

Gas ücreti işlem gönderisine ve madencilerin kararlarına göre değişmektedir. Bunun için sabit bir fiyat tanımlanmamaktadır. Fiyatı belirlemek tamamen işlem göndericisine bırakılmıştır. Eğer tarafın isteği işlemleri doğrulamak ise madencinin sorumluluğundadır. Ortama bir gas fiyatı genel olarak Gwei yani 0.00000002 ETH olarak açıklanmaktadır. Ancak daha hızlı işlem yapmak isteyen yatırımcılar yüksek ağ yoğunluğunda gas ücretinin artışına sebep olmaktadırlar. Gas işlem için gerekli olan güç miktarıdır. Operasyonda düşük gas varsa madencilerin hesaplama işlemini yapmak için gası yeterli bulmayarak işlemi gerçekleştirmeme yetkileri vardır. Ek olarak gas çok yüksek koyulmuşsa madenciler yine bu işlemde şişirilmiş bir konu olduğunu düşünerek eleme yapabilirler. Eğer gas ideal ise ve operasyona konu değerler yüksekse bu oldukça verimli olarak nitelendirilmektedir. Böyle bir durumda madenciler işlemi kısa sürede gerçekleştirirler.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.