FirmaChain (FCT) Nedir?

BitTurk
FirmaChain (FCT) Nedir?

FirmaChain nedir bu makalede yanıtlıyoruz. FirmaChain, elektronik sözleşmeleri merkeziyetsiz ve blok zinciri tabanlı hale getirerek devrim yaratmak isteyen bir projedir. Bu proje, elektronik kontratları blok zincirine taşıyarak dijital telif haklarının korunmasını sağlamayı hedefler. Ayrıca, bu sözleşmeler aracılığıyla internet dünyasında güveni ve hukuku sağlamayı amaçlar. Temelde merkeziyetsiz bir biçimde verilerin depolanmasına olanak tanır. Bu veri depolama platformu ile kurumsal ve bireysel yatırımcılar, lisans sözleşmeleri ve telif kontratları gibi belgeleri depolayabilmektedir. Platform, şeffaf ve merkeziyetsiz bir şekilde çalışarak belgelerin kontrol edilmesini ve yönetilmesini kolay hale getirir.

Blok zinciri teknolojisi sayesinde, sözleşmeler üzerinde yaygın olarak görülen sahtecilik problemini çözer. Ayrıca, taraflar arasında merkeziyetsiz uygulamaları (dApp’ler) kullanarak yeni sözleşmelerin yapılmasını destekler. FirmaChain, aynı zamanda bir sözleşme yazılımına sahiptir. Bu elektronik kontratlar uluslararası sözleşmeleri çok daha düşük masraflı hale getirir. Ayrıca bu platform üzerinden yapılan sözleşmeler son derece hızlı bir şekilde belgelenip kaydedilmektedir. Blok zincirine kaydedilen herhangi bir şeyin sonsuza dek saklandığı düşünüldüğünde, bu belgeler devamlı olarak korunmaktadır. FirmaChain’in çekirdek katmanı olan veri depolama platformu Tendermint blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.

Ayrıca ağ, bir uygulama katmanına da sahiptir. Bu katman, geliştiricilerin kendi dApp’lerini geliştirmesini sağlar. FirmaChain, sözleşmelerin tüm oluşturma süreçlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmeyi mümkün kılan bir dApp’e sahiptir. DONUE isimli bu dApp, hem mobil hem de web sitesi üzerinden kullanılabilmektedir. Kullanıcılar, DONUE’yi Google Play Store ve App Store üzerinden indirebilmektedir. Uygulama, sözleşme detaylarını işleme, veri çıkarma/ayıklama, elektronik sözleşmeleri şifreleme, FirmaChain’in veri deposuna belgeyi yükleme ve platforma hash değeri aktarma gibi çeşitli işlevleri destekler.

FCT ne işe yarar?

FirmaChain paltformunun yerel kripto para birimi olan FCT, sözleşme üretmek ve kaydetmek için kullanılır. Buna göre sözleşme üretmek isteyen kullanıcı, işlem ücreti ödemek zorundadır. Bu ücret FCT FCT ödenir. Bununla birlikte kullanıcılar, ağ içerisindeki tüm ödemelerde kullanabilmektedir. Ek olarak DONUE üzerinden oluşturulan sözleşmelerin FirmaChain’in zincirine kaydedilmesini sağlayan kullanıcılar token ile ödüllendirilmektedir.

FirmaChain Nasıl ve Nereden Alınır?

1. Adım: FCT almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve FCT almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda FirmaChain alım emri verin. 

4. Adım: Alınan FCT’ler sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.