DeFİ Nedir, DeFİ Coinleri Nelerdir?

BitTurk
DeFİ Nedir, DeFİ Coinleri Nelerdir?

Bu makalede DeFİ nedir sorusunu yanıtlayıp daha sonra Coinlerinden bahsedeceğiz.
DeFi merkeziyetçilik ve finans kelimelerinden oluşan, merkezi olmayan finansal işlemlerin genel terimi olarak kabul edilir. Benzer şekilde Defi Coinleri ise herhangi bir merkeze veya otoriteye bağlı olmayan bir finansal yapının adı olarak tanımlanmaktadır.

Örneğin Bitcoin ve Ethereum gibi karar verme gücüne sahip olmayan merkezi olmayan sistemler ideal emsallerdir. Yine de finansal araçlar sadece fon gönderip almakla sınırlı olmadığı için DeFi denilince daha gelişmiş finansal fonksiyonları düşünmek daha doğru olur. Öyleyse borç verme, merkezi olmayan borsalar, sigorta, alışveriş, pazarlar vb. konularda DeFi yapısı bir şekilde kullanıcılara güven vermek durumundadır.

Muhakkak merkezi olmayan yapı kulağa ilginç gelse de kötü amaçlar için de kullanılabilir.
Bundan dolayı Bitcoin DeFi yapısı kırılmaz ve değişmez matematiksel formüllerle korunmaktadır.

Ayrıca DeFi sistemlerinin tamamında bir neden – sonuç ilişkisi olmalıdır. Hangi şartlarda hangi işlemlerin yapılacağı nettir.

DeFİ

DeFİ Özellikleri Nelerdir?

DeFi’yi tanımladık şimdi ise özelliklerine bir bakalım. İlk önce, bankaya güvenmeyen kişilerin banka işlemlerini otorite yerine sistem tarafından oluşturulan algoritmalar aracılığıyla kolayca gerçekleştirmesini sağlar. Üstelik DeFi ağına bağlı milyonlarca cihaz için özel formüller kullanarak bunu yapmanızı sağlar.

Dahası merkezin DeFi sistemine müdahale etmesi mümkün değildir. Ek olarak sistemin kullanıcısı da sistemin düzgün çalışabilmesine olanak sunar.

Kısaca DeFi sistemlerinin avantajları şunlardır:
Her şeyden önce merkezi olmayan borsaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Daha sonra herkesin para birimine dayalı bir bankacılık sistemini kullanmasına imkan sağlamıştır. Bundan dolayı olarak kullanıcıların, kullanıcılar arasında borç verme işlemleri gerçekleşir.

Bu sırada piyasanın yeni kripto para birimleri tanıtmasını ve projeler için fon toplaması sağlanır.
En önemlisi yeni çıkan finansal araçlar DeFi ile birlikte kullanılır.

DeFi sisteminin avantajları nelerdir?

İlk olarak 2008 küresel mali krizinden sonra, birçok insan bankalara ve ulusal merkez bankalarına karşı bir güvensizlik duygusu meydana gelmiştir. Bu yüzden tüm finansal araçlarda para politikasında, bankaların bile her an kaybedebileceği bir sistemde bir merkezin hakimiyeti çok eleştirilmiştir.
Oysa devletin sınırsız para basabilmesi ve değerlemeleri sınırsızca değiştirebilmesi, kimsenin belli bir formüle müdahale edemeyeceği bir sisteme ilgiyi artırmıştır. Başka bir deyişle Bitcoin bu alanda ortaya çıkan en önemli varlık haline gelmiştir. Dahası bu merkezi olmayan bir DeFi organizasyonudur. Binlerce kişi aynı anda kullanabilir ve yönetebilir. Ancak Blockchain ile merkezi bir otoriteye ihtiyaç yoktur ve finansal alan daha özgür hale gelir. Bu nedenle kullanıcılar kendi varlıklarını tutabilir, aracı olmadan başkalarına gönderebilir.
Bir gizlilik politikası vardır.

BAŞLICA DEFİ COİN LİSTESİ

DeFİ Coinlerden satın almak için BitTurk.com‘a üye olunuz.

Investment information, comments and recommendations contained herein are not included in the scope of investment advisory. Therefore, making an investment decision based solely on the information and comments contained herein may not produce results that are in line with your expectations.