Coin Analiz Nedir?

BitTurk
Coin Analiz Nedir?

Coin analizi nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Analiz yaparken hem coin hem de kripto para piyasası gibi pek çok faktör aynı anda incelenerek değerlendirilmektedir. Bu nedenle sadece coinlere yönelik özelliklerin bilinmesi iyi bir analiz için yeterli değildir. Yatırımcılar sağlıklı bir analiz yapmak için coinin sunduğu avantajlar ve özellikler kapsamlı şekilde öğrenmektedirler. Daha sonra coin hakkında gündem haberleri, iş ortaklıkları, fiyat harekeleri ve trendler takip edilmektedir. Tüm bu çabanın sonucunda elde edilen bilgiler üzerinden iyi bir analiz yapmak mümkündür.

Coin Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

  • Arz ve talep ilişkisi incelenmeli,
  • Coin hakkında olumlu ve olumsuz haberler takip edilmeli,
  • Grafikler tarihsel bazda incelenmeli ve benzer modeller fark edilmelidir. 

Yatırımcıların farklı tekniklerde inceleme yaparak daha doğru analiz sonuçları elde etmeleri mümkündür. Coinin fiyatı yükselirken aniden gelişen olumsuz bir haber ile fiyat düşmektedir. Bu nedenle teknik ve temel verileri aynı anda izlenmek daha sağlıklıdır. Coin analizinde arz ve talep ilişkisi çok önemlidir. Bu nedenle ilk olarak arz ve talep ilişkisinin ne olduğu net şekilde anlaşılmalıdır. Eğer bir yatırım varlığına yönelik alım talebi artarsa varlığın fiyatında yükseliş oluşacağı bilinmelidir. Tam tersi şekilde satış oranı yükselen ve arzı artan bir varlığın fiyatı da düşmektedir. Bu ilişki kavrandıktan sonra aynı sistem üzerinden coin fiyat hareketi kolaylıkla takip edilmektedir. 

Bir coin için analiz yaparken sadece grafiksel takip yapılması yeterli değildir. Coin fiyatları, coinler hakkında ortaya çıkan olumlu ya da olumsuz haberler incelenmelidir. Bu nedenle günlük takip son derece önemlidir. Kripto para piyasası hakkında imajı sarsıcı haberlerin oluşması halinde coin fiyatlarında düşüş ya da dalgalanma yaşanması mümkündür. Ek olarak piyasanın imajını pozitif yönde etkileyen haberler de coin fiyatını yükseltmektedir. Örneğin: Elon Musk’ın Bitcoin madenciliğindeki enerji tüketiminin çok yüksek olduğunu ifade ettiği haber başlığı BTC fiyatında sert düşüşe sebep olmuştur. Öte yandan El Salvador’un BTC’yi resmi para birimi olarak benimsemek istemesine yönelik haberler fiyatta toparlanma etkisi yaratmıştır. Coin analizi yaparken tek bir noktaya bağlı kalınmamalıdır. Grafik modeller, trend yönleri, güncel haberler, ünlü finansçıların tahminleri, arz-talep ilişkisi değerlendirilmelidir. Bu nedenle daha sağlam tahminleri analiz sonunda yapılmalıdır. Kripto para piyasaları olumlu ve olumsuz haberlerden son derece etkilenen hassas varlıklardır. 

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.