Chia Network (XCH) Nedir?

BitTurk
Chia Network (XCH) Nedir?

Chia Network (XCH) nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Chia Network (XCH) BitTorrent protokolünün programcısı Bram Cohen tarafından 2017 yılında açık kaynaklı proje olarak geliştirilmiştir. HDD ve SSD sabit disklerle madencilik yapmayı hedeflemektedir. Proof-of-space mantığı ile madencilerini ödüllendiren bir akıllı işlem platformudur. Chia Network yerel kripto para birimi XCH’dir. Yeşil enerji alanına odaklandığı için kendisine rakibi Bitcoin’den farklı bir alan seçmiştir. Madencilik işlemlerinde sağladığı sabit disk seçeneği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yatırımcısına hem hızlı hem de düşük ücretli işlemleri gerçekleştirme fırsatı sunmaktadır. Ölçeklenebilirlik açısından yüksek performans göstermektedir.

Chia Network (XCH) Coin projesinde geliştiricilerin amacı çevreci bir coin yaratmaktır. Bunun için proof-of-space konsensüsünü tercih etmişlerdir. Böylelikle Bitcoin gibi proof-of-work konsensüsü kullanan kripto paralara göre daha az enerji tüketimi ve daha düşük ısı yayma değerlerine ulaşmışlardır. XCH’in ödüllendirme ve madencilik sistemi kısa sürede dikkat çekmiştir. Ek olarak Bitcoin ile benzer temellere dayanması da yatırımcıyı etkilemiştir. Bitcoin’den teknoloji olarak daha başarılı olduğu savunulmaktadır. Uzmanlar ise gelecekte portföylerde yer alması için daha fazla tercih edileceğini düşünmektedirler.

SeaGate ve Phison gibi sabit disk üreticilerinin Chia nedeniyle sabit disk fiyatlarına %10 zam yapması beklenmektedir. XCH yorumlarında da beklentileri destekler nitelikler bulunmaktadır. Ek olarak Bitcoin ve PoW konsensüsü kullanan pek çok kripto paranın fosil yakıtlara olan bağımlılığı Chia için önemli bir özelliktir. Uzun süre borsalarda listelenmeden yoluna devam etmiştir. Popüler borsalarda listelenmesinin ardından ise fiyatında beklenenin çok üstünde bir değerleme gözlemlenmektedir. XCH Coin için uzmanlar orta ve uzun vadede iyi bir boğa piyasası beklemektedirler. Küresel ısınma sorunu ve iklim anlaşmalarının gösterdiği gibi fosil yakıt devrinin giderek tükenmesi Chia Network Coin’i kripto paralar içerisinde öne çıkarmaktadır.

Avantajları:

  • Proof-of-work (PoW) konsensüsü kullanan kripto para birimlerine göre daha çevrecidir.
  • Bitcoin’e kıyasla daha başarılı bir teknolojiye sahiptir.
  • Cüzdanlar arası transfer ve alım-satım işlemlerinde BTC’den hızlıdır.
  • Düşük işlem ücretleri sayesinde takas ve transfer işlemleri yapılmasına olanak tanımaktadır.

Chia Network (XCH) Nereden ve Nasıl Alınır?

1. Adım: XCH almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve XCH almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda XCH alım emri verin. 

4. Adım: Alınan XCH’lar sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.