Cartesi (CTSI) Nedir?

BitTurk
Cartesi (CTSI) Nedir?

Cartesi (CTSI) nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Cartesi (CTSI), ölçeklenebilir merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi ve dağıtımı için tasarlanmış bir katman 2 platformudur. DApp’lerin Python gibi tanıdık programlama dillerinde Solidity kodu yazmaya gerek kalmadan geliştirilmesine olanak tanır. Bu kapsamda geliştirilmiş ve blok zinciri altyapısıyla birleştirilmiş bir Linux işletim sistemi sunmaktadır.

Birçok blok zinciri projesi, dosya sistemi, SQL veri tabanı veya bir makine öğrenme modeli kullanan DApp geliştirilmesine izin vermemektedir. Genel olarak, normal ana akım uygulamalarda yaygın olan diziler üzerinde döngü ve dizileri manipüle etme gibi hesaplamalar yapılırken gas limitleri ve yüksek ücretlerle ilgili sert sınırlamalar bulunmaktadır. Blok zinciri dünyasına girmek isteyen ancak dik bir öğrenme eğrisi ve kafa karıştırıcı bir manzara ile karşı karşıya olan çok sayıda geliştirici ve şirket bulunmaktadır. Cartesi bunu Blockchain OS ile çözüme kavuşturmayı hedeflemektedir. Bununla beraber, herhangi geleneksel yazılım kullanılarak bir DApp geliştirilebilmektedir. Blockchain OS, daha düşük gas ve kripto ücretleri sağlamaktadır. Ek olarak, web geliştiricisi olan ve blok zinciri geliştirmeye adım atmak isteyenlere, yardımcı olmaktadır.

Cartesi blok zinciri projesinin token’ı CTSI Token’dır. CTSI, Cartesi’nin yan zincirinde gerçekleşen veri depolama faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca kullanıcılar, uygulama geliştirmek için belirli bir depolama alanı kullanmak için CTSI ile ödeme gerçekleştirmektedir. CTSI madencileri ise sisteme ekledikleri veriler üzerinden blok ödülleri kazanabilirler. Konsensus mekanizması kullanıldığından dolayı, PoS (işlem kanıtı) algoritması en çok CTSI stake eden kullanıcıları ödüllendirmektedir. CTSI Token blok zincirine getirilecek olan güncellemeleri belirlemede aktif olarak rol oynamaktadır. Ayrıca teklifleri değerlendirmek için bir oylama mekanizması sisteminde yer alır. Bu ekosistemde oy kullanmaya uygun hale gelebilmek için belirlenen miktarda token stake etmek gerekmektedir. Kullanıcılar stake şartlarını karşılayarak ekosistemin işleyişine katılabilmektedir.

Cartesi (CTSI) Nasıl ve Nereden Alınır?

1. Adım: CTSI almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve CTSI almak için para yatırın.

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda CTSI alım emri verin.

4. Adım: Alınan CTSI’ler sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilmektedir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.