Blockchain Nedir?

BitTurk
Blockchain Nedir?

Blockchain nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Blockchain ya da blok zinciri teknolojisi saklanacak verilerin şifrelenmiş bloklar içine yerleştirildiği ve tüm blokların kronolojik sıra ile kendisinden öncekine eklenerek zincir şeklinde muhafaza edildiği dağıtık kayıt teknolojisidir. Dijital defter olarak da adlandırılmaktadır. Ek olarak halka açık blok olarak bilinen işlem kayıtları düğümler aracılığı ile herhangi merkezi yapıya ihtiyaç duyulmadan eşler arası bilgisayar ağları tarafından doğrulanmaktadır. Ardından bağlanarak zincir yapı oluşmaktadır. Özel şifreler ile korunan verilerin değiştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle blockchain ile saklanan veriler güvenlidir.

Blockchain teknolojisi ilk kripto para birimi Bitcoin ile popülerleşmiştir. Kısacası dijital kayıt saklama yöntemidir. Bu yöntemde merkezi otoriteye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ademi merkeziyetçi bir organizasyon yapısına sahiptir.  Ayrıca şeffaf bir veri zinciri oluşturmaktadır. İşlemler hızlıdır. Otomasyon gücü sayesinde işlemler programlı biçimde yürütülmektedir. Blockchain teknolojisi günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Kripto para uzmanları tarafından geleceği değiştirme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. 

Blockchain Ne İşe Yarar?

Blockchain herhangi merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan halka açık şekilde bünyesindeki verileri güvenle saklamayı amaçlamaktadır. Kullanıcılara veri gizliliği sunmaktadır. Gönüllülerin oluşturduğu onay mekanizması blokların doğrulanmasını sağlamaktadır. Doğru veriler belirli kronolojik sıra ile birbiri ardına eklenmektedir. Böylelikle sistem herhangi merkezi otoritenin hegemonyasından uzaklaşmaktadır. Ek olarak iyi ya da kötü niyetli aksiyonlara karşı da koruma altına alınmaktadır. Blockchain teknolojisi ile kripto para endüstrisi bütün olarak değerlendirilmektedir. Gerçekte ise blockchain teknolojisi dijital kayıt defteri olarak çalışmaktadır. Temelinde gerçek ya da dijital verilerin en güvenli yöntemlerle saklanmasını esas alınmaktadır. Kripto para birimleri dışında blockchainin kullanıldığı temel sektörler arasında kamu, finans, enerji, sağlık, oyun, eğlence, ulaşım ve konaklama bulunmaktadır.

Avantajları:

  • En hassas veriler bile güvenle korunmaktadır.
  • Diğer işlem yöntemlerine kıyasla daha hızlıdır.
  • Merkezi otoritelerin müdahalesi yoktur.
  • Otomasyon yeteneği pek çok iş sürecini kolaylaştırmaktadır.
  • Değiştirilemez veri kaydı ile izlenmektedir.
  • Şeffaf bir yapıya sahiptir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.