BitTorrent (BTTOLD) Nedir?

BitTurk
BitTorrent (BTTOLD) Nedir?

BitTorrent (BTTOLD) nedir bu makalemizde açıklıyoruz. BitTorrent (BTTOLD) 2001 yılında eşler arası dosya paylaşım protokolü olarak geliştirilmiştir. Bu proje, platformun resmi para birimi BTTOLD token ile entegre şekilde çalışmaktadır. BTTOLD varlıkları; dosya aktarımında, dosya indirme hızını artırmada ve indirilen dosyaları diğer kullanıcılarla paylaşmada kullanılmaktadır. Yani BitTorrent protokolünde kullanıcılar, dosyaları daha hızlı indirmek için BTTOLD kullanmaktadır. Daha sonra indirdikleri dosyaları paylaşıma açarak BTT kazanmaktadırlar.

Torrent işlemcilerine destek veren Bittorrent’in geliştirici ekibinde Brad Cohen ve David Harrison isimleri yer almaktadır. 2001 yılında çalışamaları başlayan platform, 2004 yılında şirket olduktan sonra 2018’de Tron sahibi Justin Sun tarafından satın alınmıştır. Ardından kripto para ekosistemine dahil olmuştur. Piyasaya ilk girdiği andan itibaren yatırımcının ilgisini çekmiştir. Bittorrent arzı 990 milyar olarak belirlenmiştir.

Herhangi bir merkeze bağlı olmadan dosya paylaşım imkanı sunan Bittorrent, kullanıcıların daha hızlı indirme hızına sahip olmasını hedeflenmektedir. Yerel para birimi BTT Coin ile içerik oluşturucuların kitle bağlantısı kurmasına aracı olmaktadır. Platformda BTT kullanıcıları diğerlerine göre daha hızlı indirme hızına sahip olmaktadır. Ek olarak tokenlarını yerleşik cüzdanda tutma hakları bulunmaktadır. Ayrıca, dosya paylaşan kullanıcılar BTTC Coin ile ödüllendirilmektedir. Böylelikle platform, BTT kullanımını teşvik etmektedir. 

Sistem 3 temel kategoriye ayrılır:

  • Peer (Eş): İndirme işlemi sırasında, dosyanın indirilen kısmı ağ üzerinde paylaşılmaktadır.
  • Seeder (Paylaşıcı): İndirme işlemi tamamlandıktan sonra ağ bağlantısı kesilmez. Böylelikle diğer kullanıcılar dosya erişimi kazanmaktadır.
  • Leecher (Sömürücü): Dosya indirmek için ağa bağlanılmaktadır. İşlem tamamlandığında ağ bağlantısını sonlandırılmaktadır.

Avantajları:

  • BTTC Coin kullanıcıları daha yüksek indirme hızı kazanmaktadır.
  • TRON block zinciri tarafından desteklenmektedir.
  • Kullanıcılara TRC-10 uyumluluğu sunmaktadır.
  • İçerik paylaşım platformunun tamamının tokenize olması hedeflendiğinden, dünyanın en büyük merkeziyetsiz paylaşım platformudur.
  • Sistemde veri depolama hizmeti bulunmaktadır.
  • Kullanıcılar BTT ile depolanan verileri indirmektedirler.

BitTorent Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

1. Adım: BTTOLD almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve BTTOLD almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda BTTOLD alım emri verin. 

4. Adım: Alınan BTTOLD’lar sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.