Bitcoin Cash Nedir?

BitTurk
Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Bitcoin Cash (BCH) kripto para projesidir. BCH 1 Ağustos 2017’de Bitcoin blok zincirinin sözde hard fork aracılığıyla piyasaya sürülmüştür. Bazı Bitcoin blok zinciri katılımcıları Bitcoin’in daha fazla işlem hacmini işlemesine izin vermek için kuralları değiştirmeyi önermiştir. Çünkü çoğu düğüm kuralların değiştirilmesine karşı oy kullanmıştır. Bu da hard fork ile sonuçlanmıştır. Böylelikle kripto para piyasasında ortak bir kökene sahip iki blok zinciri yolu olan Bitcoin ve Bitcoin Cash ortaya çıkmıştır. Protokolünün yerel kripto para birimi BCH’dir.

Bitcoin Cash (BCH) projesi orijinal Bitcoin blockchaini üzerinde yapılmış hard fork yani sert çatallamadır. Hard fork ise blockchain protokolü ya da koduna kullanıcı topluluğu tarafından yapılan ve geriye dönük uyumluluğu olmayan güncellemelerdir. Bitcoin Cash projesi Bitcoin’e çok benzer şekilde çalışmaktadır. Açık kaynaklıdır. Ek olarak merkezi olmayan dijital defterdir. Madenciler denklemleri çözmek için kriptografi kullanmaktadırlar. Böylelikle işlemleri onaylamaktadırlar. Projenin kurucuları hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca Bitcoin Cash merkeziyetsiz olduğu için herhangi bir ülke ile bağlantısı yoktur.

Bitcoin Cash madencilerin işlemleri işlemek için kriptografik denklemleri çözmek için bilgisayarları çalıştırması gereken önemli ölçüde enerji kullanan bir blockchain çalışma kanıtı sistemi kullanmaktadır. Bitcoin’den daha az elektrik kullanmasına rağmen bu sistem hala yüksek çevresel maliyete neden olmaktadır. Ek olarak Bitcoin’in blockchain üzerinde yaptığı tüm işlemler için Bitcoin Cash projesinin kullanılması mümkündür. Bitcoin’den daha büyük blok boyutu kullanmaktadır. Bloklar aynı anda blok zincirine eklenmektedir. 

Avantajları:

  • Bir kuruştan daha az işlem maliyeti ve saniyede 100’den fazla işlem gerçekleştirme potansiyeli vardır. 
  • Hızlıdır. 
  • Bitcoin’den daha ölçeklenebilir özelliktedir.
  • Kullanıcılara düşük ücret avantajı sağlamaktadır.
  • Merkezi olmayan ve herhangi varlık tarafından kontrol edilmeyen para birimi benzeri bir sisteme sahiptir.
  • Madencilik faaliyetleri sayesinde BCH Coin’e kolayca ulaşılmaktadır. 

BCH Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

1. Adım: BCH almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve BCH almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda BCH alım emri verin. 

4. Adım: Alınan BCH’ler sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.