Ark (ARK) Nedir?

BitTurk
Ark (ARK) Nedir?

Ark (ARK) nedir bu makalemizde açıklıyoruz. Ark (ARK) blok zincirleri arasında köprü kurmayı sağlayan platformdur. Hızlı, merkezi olmayan ve işbirlikçi bir ekosistemdir. Platformda delegated proof of stake (DPoS) konsensüs algoritması kullanılmaktadır. Blockchain teknolojisinin benimsenme oranını artırmak için oluşturulmuştur. Ek olarak merkezsiz bir ekosistemdir. ARJ ise platformun kripto para birimidir. Blockhain teknolojisinin yaygınlaşması amacıyla tasarlanmıştır. Blockchain teknolojisine ihtiyaç duyan işletme ve şirketler için makul bir seçenektir. Hem merkeziyetsizdir hem de hızlı işlem avantajı sunmaktadır. 

ARK projesinin amacı blockchain teknolojisinin daha çok benimsenmesini ve yaygın kullanımını sağlamaktır. Proje güvenli ve hızlı merkez teknoloji geliştirmektedir. Ek olarak insanlar için uygulanabilir hizmetler sunmayı hedeflemektedir. Böylelikle proje geliştiricileri blockchain teknolojisinin daha geniş kitlelere ulaşacağını düşünmektedirler. ARK ekosistemi 8 saniyelik blok işlem süresiyle sektörün en hızlı platformları arasında yer almaktadır. Bitcoin (BTC) işlemlerinin yaklaşık 1 saati bulduğu düşünüldüğünde bu ağdaki işlemlerin hızı daha net anlaşılmaktadır. DPoS konsensüs mekanizması üzerinde değişime giden ARK geliştirici ekibinde 51 farklı temsilci bulunmaktadır. Temsilcilerin gelecekte tıpkı BTC madencileri gibi blok ödüller kazanması mümkündür. ARK platformu blockchain teknolojisini daha yaygın hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda özel olarak tasarlanmış SmartBridge işlevselliği ile pek çok yan zincire de imkan tanımaktadır. Ek olarak platform hızından ödün vermeyerek daha ölçeklenebilir bir sisteme sahip olmaktadır. 

Uzmanların ARK hakkındaki görüşleri olumludur. Çünkü platform kullanıcılarına oldukça hızlı işlem yapma imkanları tanımaktadır. Ek olarak DPoS sisteminde değişime giden temsilcilere ağı çalıştırma görevi verilmiştir. Ekosistem 11 ülkeden 19 farklı geliştirici ekip katkısıyla başlatılmıştır. Topluluk blockchain teknolojisini yayma amacıyla her geçen gün daha çok büyümektedir. 

Avantajları:

  • Blockchain teknolojisine olan ilgi ve ihtiyaç projenin tasarlanış amacına yönelik olumlu gelişmelere zemin hazırlamaktadır.
  • Projenin yaygınlaşma potansiyeli vardır. 
  • Ağdaki işlem hızı projeyi sektörün en hızlılarından biri haline getirmektedir.
  • Büyük borsalarda listelenmektedir.
  • Erişimi kolaydır.

ARK Nereden ve Nasıl Alınır?

1. Adım: ARK almak için tercih ettiğiniz kripto para borsasına giriş yapın.

2. Adım: Hesap açın ve ARK almak için para yatırın. 

3. Adım: Ardından istediğiniz miktarda ARK alım emri verin. 

4. Adım: Alınan ARK’lar sanal cüzdanda ya da varsa donanım cüzdanda saklanabilir.

Sitemizdeki diğer blogları okumayı unutmayın.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.